wałkowanie ciasta drewnianym wałkiem

Jaki wałek do ciasta warto wybrać?

Na półkach sklepowych można znaleźć bardzo wiele modeli wałków do ciasta, dlatego też wybranie tych najlepszych może być trudnym zadaniem dla zwykłego konsumenta. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwu, który wałek jest najlepszy do ciasta i na co należy zwracać szczególną uwagę podczas zakupów.

Tradycyjne wałki drewniane

Jak powszechnie wiadomo w dzisiejszych czasach zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszą się drewniane wałki do ciasta. Drewno ma właściwości antybakteryjne, dzięki czemu bardzo szybko neutralizuje wszystkie niebezpieczne drobnoustroje. Dużą zaletą drewnianych wałków jest także ich atrakcyjna cena. Wybierając nowy drewniany wałek do ciasta w pierwszej kolejności należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy drewno jest dobrze zakonserwowane. Dzięki porządnej konserwacji łatwiej będzie utrzymać wałek w idealnej czystości. Największą wadą drewnianych wałków jest to, że nie nadają się za bardzo do mycia w zmywarce, dlatego też należy myć je ręcznie.

Wałki stalowe

Bardzo wielu producentów oferuje swoim klientom wysokiej jakości wałki stalowe, które z miesiąca na miesiąc zdobywają coraz większe grono zwolenników. Wałki stalowe pokryte są specjalną powłoką do której ciasto nie przywiera, dzięki czemu wałkowanie jest dziecinnie proste. Stalowe wałki doskonale nadają się przede wszystkim do ciasta na pierogi. Nie można zapominać również o tym, że urządzenia tego typu są bardzo sterylne i są także łatwe w myciu i suszeniu. Bez żadnego większego problemu można je śmiało myć w zwykłej zmywarce.

Wałki termiczne

Nowością na naszym rynku są wałki termiczne do ciasta, które wykonane są z tworzywa sztucznego, a ich wnętrze dodatkowo można napełnić wodą. W zależności od temperatury wody wlewanej do wałka oraz od samego zastosowania, wałkowanie może stać się o wiele łatwiejsze. Ciepła woda (40-60 stopni) może pomóc nam przygotować idealne ciasto na makaron, placki drożdżowe albo pierogi. Zimna woda (10 stopni) idealne sprawdzi się z kolei przy cieście kruchym i francuskim.