deser

Jakich sztućców używać przy deserze?

Zwykle obiad lub kolacja kończy się pysznym deserem. Ważne jest jednak, aby wiedzieć, w jaki sposób deser spożywać prawidłowo. Wpływ ma na to między innymi posługiwanie się właściwymi sztućcami.

Właściwe ułożenie sztućców deserowych


Po pierwsze trzeba wiedzieć, że na stole nie kładzie się sztućców deserowych, takich jak widelczyki do ciasta, jeszcze przed głównym posiłkiem. Sztućce deserowe powinna zostać ułożone na stole, dopiero kiedy ten zostanie posprzątany po daniu głównym. Sztućce kładzie się także w odpowiedniej kolejności. Łyżeczka powinna znaleźć się po prawej stronie, a widelczyk po lewej. Odpowiedni typ sztućców oraz ich wielkość zawsze uzależniona jest on konkretnego typu deseru. Pamiętać jednak należy, że do deserów nigdy nie podaje się nożna. Jest on w tym przypadku zbędny.

Prawidłowe podanie deseru


Równie ważne, jak to, w jaki sposób ułożone zostaną łyżeczki i widelczyki deserowe, jest samo podanie deseru. Tort zawsze powinien być podany w całości i krojony na stole przy obecności gości. Inaczej może być w przypadku ciast. Te na stół mogą trafić już wcześniej pokrojone na kawałki. Ułatwi to nakładanie na talerz. Ciasto na stół podane powinno być na paterze.

Kultura przy stole


Wszystkie te zasady na pewno warto jest znać. Przydadzą się one nie tylko, kiedy organizuje się przyjęcie w domu, ale także podczas wizyty w restauracji. Stosując je, na pewno wypadnie się bardzo dobrze.