Żywność liofilizowana – kupuję to!

Można zaobserwować, że producenci żywności z roku na rok szukają coraz to nowszych metod, które będą pozwalały na przedłużenie trwałości nie tylko i wyłącznie surowców, ale również produktów spożywczych. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że z roku na rok coraz większą popularnością cieszy się żywność liofilizowana?

Jak powstaje żywność liofilizowana?

Należy mieć świadomość, że liofilizacja przeprowadzana jest w kilku bardzo istotnych etapach. Określoną potrawę trzeba w pierwszej kolejności schłodzić do temperatury wynoszącej około -40°C. Godny uwagi jest fakt, że później przy obniżonym ciśnieniu temperatura jest podnoszona do temperatury wyjściowej danego produktu.

Nie można zapomnieć, że w wyniku omawianego procesu dochodzi do wyodrębnienia pary wodnej. Możliwe jest w ten prosty sposób pozbycie się z żywności od 70 do nawet 96% wody. Z kolei ostatnim etapem będzie dosuszenie w temperaturze wynoszącej aż 50°C. Ostatecznie otrzymuje się produkt charakteryzujący się wilgotnością na poziomie 1-2%.

Jakie są zalety liofilizacji żywności?

Do zdecydowanie najczęściej wymienianych atutów żywności liofilizowanej należy zaliczyć pozbawienie określonego produktu wody. Dzięki temu zmniejsza się masa i objętość żywności, ogranicza się rozwój drobnoustrojów, a także dochodzi do ograniczenia zmian enzymatycznych – sprawdź sam pod adresem: (https://www.polarsport.pl/sprzet-turystyczny/camping/liofilizaty.html).

Wśród licznych zalet omawianego rozwiązania trzeba także wymienić stosunkowo łatwe odtworzenie właściwości poszczególnych produktów przez rehydratację. Godny uwagi jest również fakt, że zachowane zostały praktycznie wszystkie wartości odżywcze w porównaniu do produktu wyjściowego. Oczywiście żywność nie zawiera żadnych dodatków chemicznych w postaci konserwantów. Rekomendowane jest oczywiście zaopatrywanie się w produkty najwyższej możliwej jakości. Można mieć wtedy gwarancję, co do jakości.