stół chłodniczy gastronomiczny

Kiedy przydaje się stół chłodniczy gastronomiczny?

Każda profesjonalna kuchnia ma za zadanie być przede wszystkim praktyczna i funkcjonalna. Umożliwienie kucharzom optymalnych warunków pracy to podstawa sprawnie działającej placówki gastronomicznej. Przy projektowaniu tego typu kuchni niezmiernie ważnym jest skrupulatnie i mądrze zaplanować każdy skrawek pomieszczenia. Kucharz nie tylko musi przygotowywać smaczne posiłki, ale także robić to w możliwie jak najszybszym czasie, często podejmując kilka różnych zamówień na raz. Z pomocą przychodzą różnego rodzaju sprzęty gastronomiczne, które skutecznie ułatwiają i optymalizują pracę w kuchni. Jednym z nich jest niewątpliwie stół chłodniczy, spełniający wiele funkcji niezbędnych do wydajnej pracy.

Czym jest stół chłodniczy gastronomiczny?

Stoły chłodnicze to wyposażenie do lokalu gastronomicznego, które służy zarówno jako miejsce do przygotowywania posiłku, jak i  do przechowywania żywności w schłodzonej temperaturze. Dzięki nim możliwe jest zapewnienie higienicznych i optymalnych dla kucharza warunków pracy w kuchni. Przygotowywane posiłki nie są narażone na zepsucie się bądź utracenie swoich właściwości po wyjęciu z lodówki czy zamrażarki. Do tego większość stołów chłodniczych służy jako miejsce przechowywania żywności. Dostępne na rynku modele posiadają zarówno chłodzone, jak i zwykłe szuflady, co sprawia, że można w nich trzymać pod ręką artykuły spożywcze oraz używane do ich obróbki przyrządy kuchenne.

stół chłodniczy gastronomiczny

Czy warto?

Stół chłodniczy gastronomiczny to podstawowe wyposażenie, które powinno znaleźć się w każdej profesjonalnej kuchni. Jego właściwości z pewnością ułatwią pracę każdego kucharza i zapewnią odpowiednią świeżość przygotowywanych posiłków. Wybierając stół chłodniczy, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów, takich jak:

  • ilość szuflad chłodzonych i zwykłych,
  • materiał wykończenia i wielkość blatu,
  • sposób chłodzenia stołu,
  • zasilanie,
  • pojemność szuflad,
  • zakres ustawienia temperatury.

Istnieją również modele mobilne, umieszczone na kółkach, dzięki którym można łatwo dostosowywać pozycję stołu do obecnych warunków.