świeczki na tort

Świeczki na tort – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Świeczki na tortach to nieodłączny element przy obchodzeniu wielu okazji. Najczęściej spotykane są oczywiście podczas urodzin, chociaż pojawiają się także podczas imienin i wesel. Jaka jest symbolika świecy i jakie są początki stosowania świeczek na tortach? W tym artykule przyjrzymy się historii świeczek urodzinowych, a także wymienimy, jakie są ich rodzaje.

Historia świeczek urodzinowych, czyli jak to wszystko się zaczęło

Świeczki na torcie, a dokładniej – na placku, po raz pierwsze pojawiły się w starożytnej Grecji. Starożytni Grecy w taki sposób czcili jedną ze swoich bogiń – Artemis. Według ich wierzeń, dym ze świec unosił się w powietrze razem z ich modlitwą, dzięki czemu bogini mogła jej wysłuchać. Wkrótce tradycja ta rozprzestrzeniła się i nabrała nowego znaczenia – ludzie zaczęli dawać świeczki na torty, wierząc, że odpędzają one złe duchy. Świeczki urodzinowe miały zatem chronić solenizanta przed złem i dać szczęście w następnym roku życia. Obecnie, symbolizują one życie i nowy początek.

świeczki na tort

Jakie świeczki wybrać jako świeczki urodzinowe?

Dzisiejsze świeczki urodzinowe (https://sklep.polmarkus.com.pl/swieczki-urodzinowe) całkowicie różnią się od tamtejszych świec na ciastach. Chcąc wybrać świeczkę do tortu, można stanąć przed niemałym dylematem, bowiem ich rodzajów jest całkiem sporo. Najbardziej popularnymi świeczkami urodzinowymi są świeczki w kształcie liczb oraz te, które układają się w jakiś napis. Często można spotkać także świeczkę na tort w kształcie kwiatka, balona lub serca. Mimo to, na popularności wciąż nie straciły tradycyjne świeczki, które również często pojawiają się na urodzinowych tortach.