jak dbac o noz

Jak dbać o nóż masarski?

Żeby długo cieszyć się ostrym nożem masarskim, trzeba o niego odpowiednio dbać. Nie jest to bardzo trudne zadanie, ale kluczem do jego powodzenia jest regularność i powtarzalność. Jak prawidłowo dbać o nóż rzeźniczy? Co robić, by dłużej dobrze działał?

Prawidłowe ostrzenie

To podstawowy zabieg, jakiemu należy poddawać wielofunkcyjne noże masarskie. Ostrzenie noży wcale nie jest prostym zadaniem. Bardzo ważne jest utrzymanie odpowiedniego kąta ostrzenia, do tego też trzeba zwrócić uwagę na rodzaj i typ ostrzałki. Świetnie sprawdzają się kamienie wodne do ostrzenia. One jednak różnią się od siebie gradacją, więc wybór odpowiedniego jest jeszcze bardziej utrudniony. Jednak nieprawidłowe ostrzenia noża może całkowicie zniszczyć ostrze. Ważne jest więc, by robić to profesjonalnie lub kupić ostrzałkę, której po prostu nie można źle użyć. Im prostsza w obsłudze ostrzałka, tym większa szansa, że nie można popełnić błędu podczas jej użytkowania.

Właściwe przechowywanie

Noże rzeźnicze trzymane w szufladzie mogą się tępić. Jest to efekt ocierania się ostrzy o siebie. W skrajnych wypadkach może też dojść do sytuacji, w której powierzchnia tnąca ostrza zostanie wyszczerbiona. Najlepiej jest więc przechowywać je na listwie magnetycznej (mocno przykręconej do ściany), w kuferku, bloku lub w etui. Warto jest wzorować się na tym, jak traktowane są japońskie noże. Właśnie je owija się delikatnym ręcznikiem, a następnie chowa się je do skrzynki, która uniemożliwia uderzanie noży o siebie nawzajem. Odpowiednie przechowywanie noży rzeźniczych i masarskich może w znacznym stopniu wydłużyć ich żywotność i przydatność do użycia.