patelnia gastronomiczna przechylna

Jak wybrać profesjonalną patelnię do lokalu?

Wydawać, by się mogło, że wybór patelni gastronomicznej nie jest żadnym problemem. Nie jest to jednak takie proste. O czym trzeba pamiętać, by patelnia spełniała wymagania kucharza?

Wielkość i kształt patelni

Patelnia gastronomiczna musi znaleźć się w każdym lokalu. To właśnie na niej kucharz przyrządza swoje potrawy, które decydują o popularności lokalu, a co za tym idzie – jego szansie na przetrwanie na trudnym rynku.

Wybierając patelnię, kucharz musi zastanowić się nad jej wielkością. Najczęściej sprawdzają się patelnie o średnicy od 20 do 40 centymetrów. Nie znaczy to jednak, że w kuchni nie przyda się większa patelnia. Wszystko zależy do menu, jakie proponuje lokal.

Od ilości przygotowywanych dań zależy wysokość, na jaką powinien zdecydować się kucharz. W lokalach, gdzie jest smażonych dużo potraw, sprawdzi się patelnia gastronomiczna, której ścianki są wyższe.

Uniwersalne patelnie są okrągłe. W kuchniach gastronomicznych wykorzystuje się również patelnie kwadratowe. Mieszanie na nich składników jest trudniejsze, niż na patelni okrągłej, ale dla doświadczonego kucharza nie będzie to problemem. Warto pamiętać, że kwadratową patelnię łatwiej umieścić w szafkach. Miejsce do przechowywania w restauracjach przeważnie jest na wagę złota.

Teflon, żeliwo czy stal? Jaką patelnię wybrać do gastronomii

Jest to kolejne pytanie, które należy sobie postawić przed zakupem patelni do lokalu gastronomicznego: https://www.gastropuls.pl/patelnie-gastronomiczne. Każdy z tych materiałów ma swoje wady, jak i zalety.

Patelnie żeliwne są ciężkie, ale za to bardzo odporne. Patelnie teflonowe dobrze przewodzą ciepło, a do teflonu nie przywierają potrawy. Należy jednak pamiętać, że uszkodzenie powierzchni jest jednoznaczne ze zniszczeniem patelni. Taką patelnię można już tylko wyrzucić.

Patelnie stalowe są wyjątkowo odporne na uszkodzenia. Wiele osób uważa, że są wprost niezniszczalne i przetrwają wszystko.