patelnie do naleśników

Czy wiesz, czego trzeba do idealnych naleśników?

Smażenie naleśników jest zmorą niejednego kucharza. Jest to pozornie prosta czynność, która jednak nawet doświadczonym adeptom sztuki kulinarnej przysparza czasem niemałych problemów. Usmażenie idealnych naleśników nie zależy tylko od umiejętności samego kucharza – równie ważne jest ciasto i używany sprzęt. Ciasto na naleśniki nie powinno być ani zbyt lejące, ani zbyt gęste. Odpowiednie patelnie do naleśników pozwolą natomiast na sprawne i równomierne rozprowadzenie ciasta i wykonanie przepysznych mącznych placków.

Czym charakteryzują się patelnie do naleśników dobrej jakości?

Odpowiedni dobór produktu jest sprawą kluczową, jeśli chodzi o komfort jego późniejszego użytkowania. Przede wszystkim, jeśli w kuchni używana jest płyta na indukcję, należy sprawdzić, czy patelnia jest wykonana z właściwego materiału, dzięki któremu będzie się ona poprawnie nagrzewała. Patelnie przeznaczone do smażenia naleśników charakteryzują się niskim obrzeżem, co odróżnia je od innych produktów tego rodzaju. Pozwala to efektownie przewracać naleśniki nawet bez używania szpatułki. Patelnie dobrej jakości powinny dodatkowo być pokryte teflonową powłoką, dzięki której ciasto nie będzie przylegać do ich powierzchni.

patelnie do naleśników

Jak usmażyć perfekcyjne naleśniki?

Jeśli przygotowane ciasto ma właściwą konsystencję, można przystąpić do smażenia. W tym celu na patelnię do naleśników należy nanieść niewielką ilość oleju lub margaryny. Gorący tłuszcz ograniczy prawdopodobieństwo przylgnięcia naleśnika do powierzchni patelni. Wyroby trzeba smażyć na średnim ogniu, tak by nie spalić ciasta od spodu, podczas gdy na górze wciąż będzie ono płynne. Czas smażenia należy dostosować według indywidualnych preferencji.