Budowa szatkownic do warzyw i bezpieczeństwo ich wykorzystania

Szatkownice do warzyw do wielofunkcyjnymi urządzeniami, które pozwalają znacząco podnieść efektywność pracy każdego zakładu gastronomicznego. Ręczne rozdrabnianie warzyw jest bardzo pracochłonne i nieefektywne. Maszyny natomiast umożliwiają przyspieszenie tego procesu, przez co dużo więcej czasu pozostaje na inne, ważniejsze aspekty przygotowywania posiłków. 

Z czego zbudowane są takie maszyny?

Budowa szatkownic do warzyw nie jest szczególnie skomplikowana, dzięki czemu pracownik już po krótkim szkoleniu jest w stanie samodzielnie złożyć takie urządzenie i używać go do codziennej pracy.

W skład takich urządzeń wchodzi:

  • zewnętrzny korpus maszyny (czyli po prostu jej obudowa)
  • silnik elektryczny napędzający cały mechanizm
  • wymienne talerze z ostrzami, służące do bezpośredniej obróbki surowców
  • płytka dociskowa, która pozwala na bezpieczne przyciskanie niektórych rodzajów warzyw (np. marchewki, kapusty, czy ziemniaków)
  • kółka i uchwyt, które pozwalają na wygodne przemieszczanie urządzenia

Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas użytkowania maszyny?

Elektryczne szatkownice do warzyw, zwłaszcza te większych rozmiarów, są bardzo przydatne w pracy przedsiębiorstwa, ale mogą być również niebezpieczne. Najważniejsze jest by pracownik, który takiego urządzenia używa, był odpowiednio przeszkolony w zakresie BHP. Nigdy nie należy użytkować maszyn tego, czy innego typu, pod wpływem alkoholu bądź innych używek. Składanie i rozkładanie maszyny powinno odbywać się przy odłączonym źródle prądu. Nigdy nie należy również dociskać warzyw ręką – służą do tego specjalne podajniki.