Jak powstają naturalne barwniki spożywcze

Jak powstają naturalne barwniki spożywcze?

Okazuje się, że barwniki spożywcze po raz pierwszy zastosowano już w czasach starożytnych. Na przykład Grecy używali kurkumy dla koloru pomarańczowego i atramentu mątwy dla czarnego. Obecnie barwniki spożywcze są bardzo szeroko stosowane w przemysłowej produkcji żywności. A jedzenie jest barwione, aby było bardziej atrakcyjne. Cukiernicy doceniają również naturalne barwniki do ciast, bo dzięki nim ciasta mogą pasować do każdego świątecznego stylu.

Z czego powstają naturalne barwniki spożywcze?

Naturalne barwniki spożywcze to substancje naturalne, które zostały pozyskane z surowców roślinnych i zwierzęcych. Jakie są stosowane surowce? Liście i nasiona roślin, fermentowane produkty roślinne, soki warzywne i jagodowe, przyprawy, liofilizowane jagody i owoce, materiały geologiczne i węgiel roślinny.
Istnieje klasyfikacja naturalnych barwników spożywczych według substancji zawartych w roślinach. Są to karotenoidy (żółte, pomarańczowe, czerwone kolory), flawonoidy, antocyjany (czerwone, fioletowe, niebieskie zabarwienie owoców) i chlorofile (zielone).

naturalne barwniki spożywcze

Zalety barwników spożywczych naturalnych

Główna zaleta jest oczywista — są naturalne, a więc nieszkodliwe dla organizmu. Jednocześnie zachowują one substancje użytkowe produktów, z których zostały wykonane. A to nadaje produktom dodatkowego smaku i aromatu. Główne kolory, które można uzyskać dzięki zastosowaniu naturalnych barwników to niebieski, czerwony i żółty. Pozostałe kolory uzyskuje się poprzez mieszanie tych podstawowych w różnych proporcjach. „Bawiąc się” ilością barwnika, możemy uzyskać niemal dowolny kolor w deserach i różny stopień jasności.

W przypadku barwników naturalnych obowiązują te same zasady mieszania, co w przypadku barwników lub barwników syntetycznych. Aby zrobić pomarańczowy, zmieszaj żółty i czerwony. Dla zielonego wymieszaj niebieski z żółtym, i tak dalej.