forma keksowa

Naczynia do domowych wypieków

Keksówka to innymi słowy prostokątna blacha służąca do tworzenia domowych wypieków. Wbrew pozorom została stworzona nie tylko z myślą o keksach, ale także o innych ciastach, a nawet chlebie. Przez swoją funkcjonalność stała się obowiązkowym elementem wyposażenia niemal każdej kuchni. W sprzedaży można znaleźć mnóstwo rodzajów blach do pieczenia. Jaką zatem wybrać?

Silikonowe keksówki

metalowa forma keksowaBlachy silikonowe charakteryzują się łatwością w utrzymaniu, wytrzymałością oraz niebywałą wręcz lekkością. Ciasto nie przywiera do ich spodów i brzegów, dzięki czemu piecze się równomiernie. Ponadto tego rodzaju keksówki nie trzeba dodatkowo natłuszczać. Plastyczność materiału, z którego zostały wykonane umożliwia odginanie brzegów, co znacznie ułatwia wyciągnięcie wypieku. Ich funkcjonalność sprawia, że cieszą się coraz większą popularnością.

Aluminiowe formy do pieczenia

Pierwsze formy keksówki były wykonywane z aluminium i do dziś znajdują szerokie zastosowanie w kuchni. Ich ogromną zaletą jest to, że szybko ulegają nagrzaniu, co również sprzyja równomiernemu pieczeniu się ciasta. Jednak posiadają dość dużą wadę – wymagają natarcia spodu oraz brzegów tłuszczem, ponieważ w przeciwnym razie pojawiają się trudności z wyciągnięciem wypieku. Ponadto przy wyborze aluminiowej blachy należy przyjrzeć się grubości aluminium – zbyt cienkie łatwo się odkształcają, co znacznie skraca ich żywotność.

Powłoka nieprzywierająca

Formy do ciast z nieprzywierająca powłoką zostały stworzone z myślą o niedopuszczenia do przyklejenia się ciasta do brzegów i spodu naczynia. Z reguły są pokryte teflonem. Podobnie jak keksówki silikonowe – nie wymagają dodatkowego natłuszczania. Należy jednak pamiętać o odpowiednim czyszczeniu takich blach, ponieważ jeśli nieprzywierająca powłoka ulegnie uszkodzeniu – forma straci swoje właściwości.