barwione wypieki na kolorowo

Kolor ciasta ma znaczenie

Cały świat otaczający ludzi jest pełen różnych barw, jest to rzecz naturalna.Tak bardzo naturalna, że nikt nie zastanawia się czy pomarańcza smakowałaby tak samo, gdyby było w kolorze czarnym lub niebieskim. Czy kolor ma znaczenie w odczuwaniu smaku? Czy może barwy mają smak?

Na początek

Czym jest barwnik, który nadaje kolor np. jedzenia? To nic innego jak substancja, która odpowiada, ze względu na swój skład, za pochłanianie i odbijanie światła. Tak w skrócie powstaje kolor. W przypadku artykułów spożywczych barwa odzwierciedla również apetyczność danego produktu. Im bardziej intensywny kolor, tym wydaje się smaczniejsze. Różne substancje barwiące stosowane były od bardzo dawna, na początku były pochodzenia naturalnego. Z biegiem lat i rozwojem przemysłu i technologii coraz częściej stosowano substancje syntetyczne. Barwniki stosowane są w różnych gałęziach przemysłu, znajdą się zarówno w kosmetykach, artykułach spożywczych, jak i we włóknach, tworzących ubrania.

Dobre, bo kolorowe

Przemysł spożywczy doskonale wie, jak wykorzystać aromaty i spożywcze barwniki. Dzięki nim wiele produktów wygląda i smakuje lepiej. Barwniki spożywcze mają za zadania uwydatniać lub przywracać kolory produktom, które np. podczas gotowania utraciły naturalną intensywność.

Substancje barwiące dzieli się m.in. ze względu na pochodzenie. Mamy wtedy do czynienia z barwnikami: naturalnymi (roślinnymi i zwierzęcymi), identycznymi z naturalnymi, syntetycznymi organicznymi oraz nieorganicznymi substancjami barwiącymi.

Zdarza się, że barwnik jest jednocześnie składnikiem smakowym produktu.

Wisienka na torcie

Jak ważny jest kolor spożywanych produktów, np owoców, zdajemy sobie sprawę dopiero wtedy, kiedy podczas zakupów wybieramy intensywnie czerwone truskawki. Już sam kolor owocu sugeruje, że będzie smakowity.