kieliszki z szampanem

Jak wybrać odpowiednie kieliszki do szampana?

Musujące wino pijane jest przy wielu wyjątkowych okazjach. Jego szczególny charakter sprawia, że stało się symbolem świętowania i hucznego obchodzenia uroczystości. I choć szampana podaje się w różnego rodzaju szkle, najlepiej smakował będzie w dedykowanych mu kieliszkach. Czym są szampanówki i jak dobrać odpowiednie?

Czym charakteryzują się kieliszki do szampana?

Kieliszki wykorzystywane do picia tego trunku mają za zadanie uwydatnić jego cechy charakterystyczne. Picie szampana wiąże się zarówno z doświadczeniami smakowymi, jak i wizualnymi. Dlatego też podaje się go w szkle umożliwiającym obserwację pęcherzyków powietrza. Naczynia do picia szampana to smukłe kieliszki o wysokich ściankach. Posiadają również długie nóżki. Dzięki odpowiedniej wysokości i niewielkiej średnicy możliwe jest utrzymanie tzw. bąbelków na dłużej. Przezroczyste lub półprzezroczyste ścianki podkreślają szczególny wygląd napoju. Dlatego też widok schłodzonego, musującego wina kojarzony jest ze świętowaniem. Odpowiednia długość nóżek również ma istotne znaczenie. Właśnie za tę część powinno się trzymać szampanówki. Dzięki temu na ściankach nie powstają zacieki od skroplonej pary wodnej.

Jakie rodzaje kieliszków można odnaleźć?

Popularnością cieszą się kieliszki do szampana z cienkimi, przezroczystymi ściankami. Do często wybieranych należą również modele opalizujące i z kolorowymi podstawkami. Możliwy jest zakup zestawu szampanówek w różnych barwach. Ciekawy efekt wizualny stworzą modele kryształowe. Dzięki nieregularnej powierzchni i załamaniom światła na ściankach, bąbelki w napoju będą prezentowały się wyjątkowo estetycznie. Więcej informacji tutaj: https://gastronet24.pl/13139-kieliszki-do-szampana