W czym należy pić whisky?

Whisky to ulubiony trunek wielu Polaków. Jednak nieodpowiednio podany – traci na uroku. W czym zatem podawać ten ognisty trunek? W ofertach producentów wyrobów szklanych można znaleźć całe mnóstwo naczyń przeznaczonych do podawania różnego rodzaju drinków – w tym również whisky.

Highball – do whisky i nie tylko

Konsumenci ponad wszystko cenią sobie rozwiązania uniwersalne. Z tego powodu często decydują się na zakup szklanek do whisky, które mogą śmiało służyć również do podawania innych drinków. Przykładem tego są szklanki do whisky typu Highball, które są przeznaczone do spożywania whisky z lodem i napojem gazowanym (najczęściej jest to Coca-Cola lub Pepsi). Jednak dzięki swojemu oryginalnemu kształtowi (są to szklanki smukłe, wysokie) oraz stosunkowo dużej pojemności (naczynia typu Highball mieszczą w sobie od 200 do 350 mililitrów płynu) często podaje się w nich atrakcyjnie wizualnie kolorowy drinki.

Lowball – szklanka do zadań specjalnych

Szklanki typu Lowball, nazywane również szklankami Rock Glass, znajdują zastosowanie jako naczynie do podawania słodkich gatunków whisky. Dlaczego? Głównie przez wzgląd na swoją małą pojemność – jest to zaledwie 120 mililitrów. Słodkie trunki są spożywane raczej w małych ilościach, więc szklanki takie jak Lowball nadają się do tego idealnie. Co więcej, podobnie jak ich wyższe odpowiedniki – służyć mogą również do serwowania innych rodzajów alkoholu.

Kieliszek do picia whisky

Na rynku dostępnych jest także wiele rodzajów specjalnych kieliszków przeznaczonych do spożywania whisky. Niestety, wiele osób myli je z naczyniami przeznaczonymi do serwowania win. Co ciekawe, kieliszki do whisky nawet nie są do nich podobne; ich charakterystyczną cechą jest mocno zaokrąglony i o wiele szerszy dół oraz to, że zwężają się ku górze (na samej górze często widnieje także dekoracyjne wyżłobienie). Kieliszki cieszą się największą popularnością wśród miłośników szkockiej whisky, ponieważ jak twierdzą – ten kształt naczynia pozwala cieszyć się nie tylko wyjątkowym sakiem, ale także bogatym aromatem.

Małe kieliszki do shotów

Whisky można spożywać także w formie tak zwanych szotów. naczynia do tego stworzone mają pojemność niewiele większą niż tradycyjne naczynia do serwowania wódki. Takie kieliszki poleca się osobom, które ponad wszystko cenią wyjątkowy smak trunku jakim jest whisky – zawartość całego kieliszka wpada do ust na raz, a miłośnicy tego klonowego napoju twierdzą, że popijanie shota mija się z celem, gdyż przez to zatraca się smak whisky.