obróbka termiczna żywności

Jak właściwie przeprowadzić obróbkę termiczną potraw?

Poprawne przygotowanie potraw opiera się o wykorzystanie odpowiednich technik i sprawdzonych procedur, tak aby końcowy wyrób miał odpowiednie właściwości smakowe i wizualne oraz nie zagrażał zdrowiu konsumenta. Najważniejszym etapem przyrządzenia posiłku jest w tym względzie obróbka cieplna. Jak poprawnie przeprowadzić konkretne typy takiej obróbki i do jakich potraw można je zastosować?

Jak smażyć i gotować?

Każdy z rodzajów obróbki termicznej żywności wymaga innego sprzętu i technik. Do gotowania wystarczy garnek o odpowiedniej średnicy i wysokości. By wykorzystać ten typ obróbki z użyciem ciepła należy doprowadzić wodę do wrzenia, wsypać pożądaną ilość soli i wprowadzić półprodukt, który ma zostać poddany obróbce. Smażenie wymaga natomiast wykorzystania tłuszczu, na którym umieszczone zostaną półprodukty. Tłuszczem może być przykładowo oliwa, olej lub smalec. Przez jego nalaniem, patelnię należy rozgrzać do odpowiedniej temperatury. Popularną techniką jest również duszenie. Jest ono połączeniem gotowania i smażenia. Półprodukt jest bowiem najpierw krótko obsmażany w niewielkiej ilości rozgrzanego tłuszczu, a następnie umieszczany w garnku w małej ilości wrzącej wody i gotowany na małym ogniu przez dłuższy czas.

Jakie potrawy do konkretnego typu obróbki?

Stosując wymienione wcześniej rodzaju obróbki przygotować, można najróżniejsze potrawy i dodatki do potraw. Wykorzystując gotowanie można na przykład przyrządzić kluski śląskie, wszelkiego rodzaju zupy, czy ziemniaki i inne warzywa z wody. Smażenie pozwala na przyrządzenie kotletów różnej maści oraz ryb. Duszenie może zostać zastosowane do dań w rodzaju zrazów, czy rolad śląskich.