pizza z serem

Drewniana łopata do pizzy. Jak o nią dbać?

Drewniana łopatka do pizzy to produkt, który można kupić w wielu dobrych sklepach z akcesoriami kuchennymi. Nie kosztuje bardzo dużo, jest to jednak zauważalny wydatek. Drewniana łopata do pizzy jest też produktem, o który trzeba odpowiednio zadbać. W jaki sposób?

Drewno jest podatne na uszkodzenia

Drewnianą łopatę do pizzy (sprawdź taką: https://gastronet24.pl/13165-lopaty-do-pizzy) łatwo przypadkowo uszkodzić. Szczególnie przy posługiwaniu się nią mało delikatnie. Już zbyt gwałtowne wkładanie przy jej pomocy pizzy do piekarnika może spowodować powstanie na łopatce wyszczerbień i pęknięć. Tak się może stać po częstym – nawet przypadkowym – uderzaniu łopatką o elementy piekarnika. Wiele takich usterek udaje się jednak zlikwidować. Najczęściej wystarczy wyszlifowanie uszkodzonego miejsca na łopatce delikatnym papierem ściernym.

Mycie łopatki do pizzy

Drewniana łopata do pizzy zawsze powinna być czysta. Po jej użyciu konieczne jest więc jej umycie. Można myć ciepłą wodą, z wykorzystaniem płynu do mycia naczyń. Niewskazane jednak jest mycie zbyt szorstkimi gąbkami i czyścikami. Warto też unikać zbyt długiego namaczania drewna. Pozostawienie łopatki w zlewie pełnym wody może spowodować, że sporo wilgoci wsiąknie w drewno. Podczas wysychania taka łopatka może – na przykład – popękać.

Suszenie łopatki do pizzy. Tylko w pokojowej temperaturze

Drewno jest bardzo podatne na nasiąkanie wodą. Podczas wysychania może zaś popękać lub się powyginać. Każda drewniana łopatka do pizzy po umyciu powinna więc natychmiast zostać osuszona. Wysychać do końca zaś musi w pokojowej temperaturze. Suszenie w zbyt wysokiej – na przykład na grzejniku – może doprowadzić do jej zniszczenia.

Dbając o łopatkę do pizzy, właściwie ją myjąc i susząc i likwidując szybko ewentualne usterki, można mieć pewność, że przez długi czas będzie się sprawdzać w kuchni i – pomimo upływu czasu – ciągle wyglądać jak w chwili zakupu.