Jakiego rodzaju blender gastronomiczny wybrać do restauracji

Jakiego rodzaju blender gastronomiczny wybrać do restauracji?

Blender jest niezbędny w każdej restauracji.  Używa się go od miksowania napojów i zup kremów, po przygotowywanie dressingów i dipów. Dobrze dobrany blender gastronomiczny jest niezwykle wydajnym wyposażeniem restauracji. Blendery gastronomiczne są to niezbędne pozycje na liście wyposażenia każdej restauracji. Nosisz się z zamiarem wyboru blendera, który sprosta zadaniom w twoim lokalu? Jaki blender najlepiej pasuje do Twojej restauracji? 

Co brać pod uwagę przy wyborze blendera gastronomicznego?

W pierwszej kolejności należy określić formy zastosowania i objętość urządzenia. Bar z koktajlami będzie miał zupełnie inne potrzeby niż jadłodajnia serwująca codziennie wiele obiadów. Odpowiedzmy sobie zatem na kilka pytań.

  • Jakie rodzaje żywności będą przetwarzane przez blender gastronomiczny?
  • Czy będziemy przygotowywać smoothie czy kremowe zupy?
  • Jak często blender gastronomiczny będzie używany?

Odpowiedzi na te pytania określą rodzaj blendera, który wybierzesz i czy musisz wybrać model lżejszy, czy ciężki.

profesjonalny blender gastronomiczny do restauracji

Na jaki blender gastronomiczny się zdecydować?

Oto kilka podstawowych cech, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze sprzętu kuchennego do lokalu gastronomicznego. 

  • Blendery kielichowe – blender gastronomiczny kielichowy jest popularny ze względu na szeroki zakres funkcji, dużą pojemność oraz różnorodność konstrukcji ostrzy. Wysokiej klasy blender jest wyposażony w szklany kielich. Dokonując wyboru upewnij się, że nowy element wyposażenia restauracji ma wyraźnie zakrzywiony dziobek do nalewania. Taka kształt zdecydowanie ułatwi pracę. 
  • Blendery zanurzeniowe – to najlepszy blender gastronomiczny do robienia puree, miksowania dipów, sosów czy kremowych zup. Mikser zanurzeniowy to element wyposażenia restauracji, który pozwoli zaoszczędzić czas, gdyż można miksować jedzenie bezpośrednio w garnku, bez potrzeby przecierania go przez sito. Dla jeszcze większej wygody niektóre blendery zanurzeniowe są bezprzewodowe. Jest to przydatna funkcja, gdy tego rodzaju sprzęt restauracyjny jest używany w kuchni na wielu stanowiskach. Aby zwiększyć funkcjonalność, niektóre blendery zanurzeniowe są wyposażone w akcesoria, które pozwalają na dodatkowe funkcje, takie jak kruszenie lodu lub siekanie.