lukier królewski do pierników

Lukier królewski do pierników – jak zrobić?

Lukier królewski jest popularnym składnikiem do dekorowania pierników. Można go użyć jako lśniącej, słodkiej powłoki na wierzch ciasta, a także do wypisywania na nim ozdób i napisów. Aby uzyskać najlepszy efekt, warto pozwolić piernikom dobrze wystygnąć przed nałożeniem lukru. Wtedy lukier nie będzie się rozpływać i utrzyma swój kształt.

Przepis na lukier królewski

Składniki:

  • 3 białka jaj
  • 375 g cukru pudru
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • 1 łyżka soku z wyciśniętej cytryny

Wykonanie

  1. Białka jaja ubić na sztywną pianę: Wylej białka do miski i użyj miksera elektrycznego lub ręcznej piany, aby je ubić na sztywną pianę. Musisz ubić białka do momentu, w którym powstaną sztywne i błyszczące grudki.
  2. Stopniowo dodawać cukier puder, cały czas ucierając: Kiedy białka są już ubite, dodawaj stopniowo cukier puder, cały czas ucierając. Możesz użyć miksera elektrycznego, aby uzyskać jednolity lukier, lub możesz ucierać ręcznie.
  3. Dodaj sok z cytryny i dalej ucieraj aż masa będzie gładka i błyszcząca: Po dodaniu cukru pudru dodaj sok z cytryny i dalej ucieraj, aż masa będzie gładka i błyszcząca. Cytryna doda lukrowi świeżości i uczyni go bardziej plastycznym.
  4. Jeśli lukier jest zbyt rzadki, dodaj trochę więcej cukru pudru, a jeśli jest zbyt gęsty, dodaj trochę więcej soku z cytryny: Jeśli lukier jest zbyt rzadki, dodaj więcej cukru pudru, a jeśli jest zbyt gęsty, dodaj trochę więcej soku z cytryny. Powtarzaj tę operację, aż uzyskasz pożądaną konsystencję lukru.
  5. Lukier jest gotowy do użycia: Kiedy masa jest gładka i błyszcząca, lukier królewski jest gotowy do użycia. Możesz użyć łyżki lub woreczka cukierniczego z końcówką do nałożenia lukru na pierniki lub inne ciasta. Możesz także dodać kolorowe barwniki spożywcze, aby nadać lukrowi wybrany kolor.

Szczegóły, jak wykonać lukier królewski do pierników znajdziemy m.in. na https://sklep.polmarkus.com.pl/blog/lukier-krolewski

Lukier królewski jest idealny do dekorowania ciast i ciasteczek, a także do smarowania pierników. Używając soku z cytryny zamiast mleka lub wody, lukier będzie miał lepszy smak i lepszą konsystencję.