przyrządzony boczek na szynkowarze

Przepis na boczek z szynkowara

Z reguły osoby, które kupiły szynkowar (na Ale Dobre – sprawdź cenę) najczęściej robią w nim szynkę parzoną lub mielonkę. Ale to nie jedyne wędliny, które doskonale udają się w tym urządzeniu. Jednym z doskonałych produktów jest boczek zawijany.

Jaki jest boczek z szynkowara?

Boczek przygotowuje się zadziwiająco prosto. Jest przy tym efektowny — ma różowy kolor, delikatną strukturę i jest bardzo soczysty. Pachnie wprost obłędnie i nigdy się nie nudzi, gdyż jego smak zależy od dodanych przypraw, które możemy wybierać pod własne gusty kulinarne.

Co jest potrzebne do przyrządzenia boczku zawijanego?

PrzOprócz tego dobrze by było wyposażyć się w specjalne woreczki do szynkowara. Dzięki nim wędlinę łatwiej wyciągnąć z urządzenia. Do tego niezbędny jest także głęboki garnek, w którym umieszcza się szynkowar.

Boczek zawijany — składniki:

  • 1 kg chudego boczku
  • 1.5 litra wody
  • około 80 g peklosoli (konieczne jest sprawdzenie zaleceń producenta, jaka jest rekomendowana ilość soli na litr wody)
  • 5 ząbków czosnku
  • 1,5 łyżeczki białego pieprzu mielonego (w zależności od preferencji może być mniej lub więcej)
  • 2 łyżki musztardy miodowej
  • 3-4 ziela angielskie
  • kilka listków laurowych.

Przygotowanie boczku z szynkowara należy rozpocząć od ugotowania zalewy. Wszystkie przyprawy (oprócz części czosnku) wrzucamy do garnka z wodą, zagotowujemy, a następnie studzimy. Do wystudzonej zalewy dodaje się peklosól. Boczek trzeba oskórować i nakłuć w kilku miejscach, a następnie umieścić w zalewie. Powinno się go peklować co najmniej dwa dni. Następnie wyciąga się go z zalewy, osusza, naciera musztardą i obkłada pozostałymi ząbkami czosnku. Tak przygotowany boczek należy zwinąć, zapakować do woreczka i umieścić w szynkowarze. Kolejny krok to wsadzenie sprężyny i zamknięcie szynkowara. Garnek trzeba napełnić wodą, podgrzać ją prawie do zagotowania i wstawić szynkowar. Boczek parzy się mniej więcej 1.5 godziny w 80-85 stopniach. Po tym czasie należy wyjąć szynkowar i wstawić do zimnej wody, a później do lodówki.
Boczek z szynkowara najlepiej smakuje pokrojony w grube plastry.